You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Dowiedz się wiecej.

-

Stopa sportowca jest zakażeniem grzybiczym skóry, które może wystąpić na każdej części stopy, w tym między palcami.Co zaskakujące, stopa sportowca nie zawsze powoduje swędzenie, choć jest to jeden z objawów. Może ona po prostu wyglądać jak sucha skóra wokół pięty, łuku lub palców stopy, której stan nie ulega poprawie po zastosowaniu środków nawilżających. Jeśli występuje między palcami, to zwykle między palcem numer 4 i 5 i może wyglądać na wilgotną, białą lub czerwoną i mieć łuszczącą się skórę, która powoduje podrażnienie stopy, a czasem ból. Objawy prawie zawsze pogarszają się, gdy ktoś nosi zamknięte buty przez cały dzień. Jest to jeden z powodów, dlaczego jest to również powszechne u osób, które pracują długie godziny biurowe.

Infekcje grzybicze skóry stóp często przenoszą się na paznokcie powodując stan znany jako grzybica paznokci. Infekcje paznokci są bardzo trudne do leczenia i mogą trwać do roku czasu zanim się zagoją.

Jeśli pojawi się jakikolwiek rodzaj bólu stóp, który nie ustępuje, należy udać się do specjalisty w celu sprawdzenia.

Paznokcie u nóg, które stały się czarne lub niebieskie są zazwyczaj wynikiem bezpośredniej formy urazu, takiej jak upuszczenie ciężkiego przedmiotu na palec u nogi lub powtarzającego się ucisku, takiego jak np. bieganie czy gra w piłkę nożną. Mówiąc prościej, czarny lub niebieski paznokieć to taki, który został obity.

Najczęściej dotyczy to halluksa (dużego palca u nogi) i w zależności od stopnia zaawansowania może być bardzo bolesne.

Kolano biegacza, czyli zespół bolesnego rzepkowo-udowego stawu kolanowego, to ból pojawiający się w wyniku powtarzającego się z czasem nacisku na rzepkę. Chociaż nazwa sugeruje, że schorzenie to najczęściej dotyka biegaczy, nie ogranicza się ono do sportowców. Może przytrafić się każdemu.

Kolano biegacza jest wywoływane przez szereg czynników, do których należą: nadmierna eksploatacja stawu kolanowego, problemy z ustawieniem, nieprawidłowości biomechaniczne, brak równowagi lub osłabienie mięśni, a także uraz rzepki. Schorzenie to dotyka zazwyczaj nastolatków i młodych dorosłych, a także kobiety w większym stopniu niż mężczyzn. Ból rzepki ogranicza takie czynności jak wchodzenie po schodach, klęczenie, bieganie czy skakanie, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i technikom leczniczym można zmniejszyć dyskomfort.

Jak sama nazwa wskazuje stopa cukrzycowa to powikłanie związane z cukrzycą. U osób cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub mikrokrążenia, przez co pacjenci są szczególnie narażeni na urazy, mogące przerodzić się w owrzodzenia. Do objawów stopy cukrzycowej zaliczamy: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku oraz problemy z naskórkiem i ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci.

- uszkodzenie jednego (neuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia), co powoduje w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki zewnętrzne takie jak: tarcie, ucisk, skaleczenie, ból czy zmiany temperatury

- uszkodzenie naczyń krwionośnych

- zmiany deformacyjne, które powstają w wyniku noszenia złego obuwia, nadwagi czy stojącego trybu pracy

Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Do takiej oceny niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz podologiem. Priorytetowo następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, wskazanie odpowiedniego preparatu oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość, powinny być w stałym kontakcie ze specjalistą, kontrolującym ich stan zdrowia i rozwój choroby.

W przypadku stopy cukrzycowej nie możemy, jak przy innych terapiach, mówić o przewidywanym czasie jej zakończenia. To ciągły, regularny proces profilaktyczny, polegający na świadomym i właściwym obcinaniu, często problematycznych paznokci oraz usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. Stała opieka doświadczonego podologa może nas uchronić przed bardzo poważnymi problemami, prowadzącymi nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny.