You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Dowiedz się wiecej.

-

Jest to najczęściej występująca postać ZSC (ok. 60%). Jej objawy to –zaburzenia czucia dotyku, bólu, temperatury, wibracji.

Mogą wystąpić:

• pieczenie,

• mrowienie,

• palenie

• i inne dolegliwości gł. nocy i nie związane z wysiłkiem.

Znaczącym sygnałem uszkodzenia nerwów może być także zanik potliwości stóp przez co skóra staje się bardziej skłonna do pęknięć i innych urazów.

Inne zmiany wynikające z uszkodzenia nerwów stopy to deformacje np. palce młoteczkowate, płaskostopie oraz obecność modzeli.

W wyniku pogorszenia się ukrwienia cała stopa (skóra, tkanki miękkie, mięśnie, nerwy, kości) ulegają przewlekłemu niedokrwieniu. Może ono dawać różne dolegliwości – najczęściej ból łydek przy chodzeniu a przy znacznym niedokrwieniu także w spoczynku gł. w nocy i przy uniesieniu kończyn ku górze. Uszkodzeniu ulegają zazwyczaj tętnice średniej wielkości.

Zespół Stopy niedokrwiennej to ok. 10% przypadków Zespołu Stopy Cukrzycowej. W tej grupie chorych występuje największe duże ryzyko amputacji.

W wypadku wystąpienia neuropatii i niedokrwienia możemy mieć do czynienia z zespołem stopy cukrzycowej mieszanej.

Groźnym powikłaniem, które może dotyczyć każdego rodzaju ZSC jest infekcja. Pogarsza ona znacznie rokowanie co do czasu trwania i wyleczenia.

Głównym czynnikiem ryzyka, który powoduje uszkodzenie nerwów, jak też nasilenie i przyspieszenie miażdżycy tętnic kończyn dolnych jest hiperglikemia. Ponadto rozwojowi miażdżycy sprzyjają zaburzenia lipidowe

1. Minimalne powtarzające się mechaniczne uszkodzenia

a) nacisk na podeszwy

b) niewygodne, uciskające obuwie

2. Uszkodzenia termiczne

3. Zabiegi kosmetyczne

4. W czasie pracy –uraz fizyczny i termiczny

5. Niedostateczna wiedza o cukrzycy

6. Palenie tytoniu

7. Samotne życie

Najważniejszym elementem zapobiegania zespołowi stopy cukrzycowej oraz wszystkim innym powikłaniom cukrzycy jest jej dobre wyrównanie.

Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Do takiej oceny niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz podologiem. Priorytetowo następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, wskazanie odpowiedniego preparatu oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość, powinny być w stałym kontakcie ze specjalistą, kontrolującym ich stan zdrowia i rozwój choroby.

W przypadku stopy cukrzycowej nie możemy, jak przy innych terapiach, mówić o przewidywanym czasie jej zakończenia. To ciągły, regularny proces profilaktyczny, polegający na świadomym i właściwym obcinaniu, często problematycznych paznokci oraz usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. Stała opieka doświadczonego podologa może nas uchronić przed bardzo poważnymi problemami, prowadzącymi nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny.